محققان قطبی در کشفی حیرت انگیز در آب های سرد و تاریک محصور در زیر لایه ای از یخ به ضخامت 740 متر، موفق به کشف نوعی ماهی و برخی دیگر از جانوران دریایی شدند.

به گزارش ایسنا، در پانزدهم ژانویه 2015 میلادی این کشف توسط یک تیم از حفاران و دانشمندان در صفحه یخی راس (ROSS) صفحه ای به وسعت کشور فرانسه در ساحل قاره قطب جنوب به وسیله قرار دادن یک ربات ساخته شده به این منظور در اعماق یخ انجام شد. این ربات یک و نیم متری با نام Deep-SCINI مجهز به دوربین های مقاوم در برابر فشار زیاد اعماق بوده و به منظور اکتشافات در زیر صفحه های یخی ضخیم طراحی شده است.

گفتنی است منطقه مورد مطالعه در فاصله 630 کیلومتری از قطب جغرافیایی جنوب واقع شده و 1000 کیلومتر از نزدیک ترین ایستگاه تحقیقاتی دایمی در جنوبگان فاصله دارد. عجیب اینجاست که این منطقه حدود 850 کیلومتر از آب های آزاد یعنی جایی که اقیانوس با نور آفتاب در ارتباط است و در نتیجه جوامع فیتوپلانکتونی (شناورزی های گیاهی) می توانند رشد کنند و زنجیره غذایی را حفظ کنند، فاصله دارد. به عبارتی دیگر این جانوران در مکانی تاریک در زیر لایه یخی به ضخامت 740 متر و در فاصله 850 کیلومتری از اقیانوس آزاد زندگی می کنند.

دکتر ابوالفضل صالح، رییس مرکز ملی تحقیقات جنوبگان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی هم در این زمینه گفت: در زیر این ضخامت یخ، جانوران ساکن منطقه ای از آب دریا هستند که عمق آب آن تنها 10 متر است و بین لایه ضخیم یخ بالای سرشان و یک بستر صخره یی محصور شده اند.

وی تصریح کرد: دانشمندان انتظار نداشتند که به جز جامعه میکروبی محدود، موجود زنده دیگری را در این شرایط بحرانی و منطقه دور از دسترس پیدا کنند.